Spolek Pocta Mašínům

Výzva krajanům

V roce 1987 z iniciativy manželů Ottových byla vyvolána sbírka na postavení pomníku obětem komunismu na Masaryktownu v Torontu. Především krajané v Kanadě poslali více než 40 tisíc dolarů. Této akce jsem se aktivně zúčastnil a v létě 1989 jsme pomník, který vytvořil sochař Josef Randa, slavnostně odhalili.

Se mnou se odhalení zúčastnil i Ctirad Mašín. Já se před rokem vrátil po 30ti letech do Čech s myšlenkou iniciovat spolek pro postavení pomníku skupině bratří Mašínů.

Dnes jsem ješte mnohem silněji přesvědčen, že tato akce, která si klade za cíl také dělat osvětu o počátku padesátých let, je mimořádně důležitá. Zejména mezi mladými, kteří již totalitu nezažili. Dnes, v době, kdy komunisté jsou v parlamentu a daří se jim ospravedlňovat jejich zločiny, které mají vliv i na současný stav morálky českého národa.

Měli bychom se dnes zachovat podobně jako čechokanaďané před 25 lety a na pomník vybrat.

Spolek byl založen a stanovy registrovány 22, října 2014. Spolek reprezentuje rada o pěti členech. Bývalá místopředsedkyně senátu Alena Palečková, senátor Tomáš Grulich, zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. Bývalý místopředseda Bohemian Hall Pavel Pavlovský a člen Bohemian Hall Mirek Šmejkal.

Máme řadu sympatizantů, např. senátora Vondru, poslankyni Němcovou, bývalého předsedu senátu Sobotku, herce a ředitele divadla Töpfera, novináře a dramatika Steigerwalda, filmaře Rambouska a mnoho, mnoho dalších.

za "Spolek POCTA MAŠÍNUM" Miroslav Šmejkal.